Етикета : Регион

ПАУЗА

“Владата го одби проектот што градоначалникот на Прилеп го ветуваше во Програмата? Дали е ова возможно??”

admin
Ане Лашкоска, пратеник од редовите на ВМРО-ДПМНЕ и Коалицијата при заседавање на Комисијата за финансии и буџет поднесе амандман со што бара да се обезбедат
ВЕСТИ ПАУЗА

„ЖОЛТИ ЕЛЕЦИ“ И НА УЛИЦИТЕ НИЗ АЛБАНИЈА: „Рама оди си!“ скандираа демонстрантите во повеќе градови низ Албанија

admin
Бран протести попладнево ја зафатија цела Албанија, а поголемиот дел од учесниците на собирите се појавија во жолти елеци по примерот на демонстрантите во Франција.
ПАУЗА

“Ништо за пониските пензии, поскапата вода и леб на средбата од Градоначалникот со женските здруженија?”

admin
Градоначалникот на општина Прилеп, Илија Јованоски, во текот на вчерашниот ден оствари средба со претставници на здруженијата од Прилеп, кои работат на подобрување на статусот
ПАУЗА

Во чест на Сале! “Crossroad Blues Band”, бендот на кој Сале го посвети животот организира музички помен

admin
На 20 ДЕКЕМВРИ се навршуваат 40 дена откако Sale реши да свири некаде на друго место… Во негова чест, CROSSROAD BLUES BAND организираат музички ПОМЕН!
ПАУЗА

Прилепски занаетчија кој ќе ви го направи денот! “Со муштерии буљаши и клошари не работиме”

admin
“Со муштерии буљаши и клошари не работиме затоа што се ценкаат цимолат и не плаќаат. Ако си ти еден од овие подобро затвори ја вратата
ПАУЗА

“Еве ги амандманите за Прилеп, Кривогаштани и Долнени поднесени од ВМРО-ДПМНЕ! ЗА жал досега не е прифатен ниту еден”

admin
Пратениците од ВМРО-ДПМНЕ поднесоа низа амадмани на буџетот за 2019 година. Меѓу амадманите се најдоа и 19 кои имаат за цел подобрување на животот на
ВЕСТИ ПАУЗА

ДОГОВОРОТ ВИСИ НА КОНЕЦ: На повидок предвремени избори во Грција – СИРИЗА го губи мнозинството во парламентот!

admin
Поголем дел од Грците, 62 проценти, сакаат во земјата да се одржат предвремени парламентарни избори, пишува во неделното издание весникот „Етнос”, повикувајќи се на резултатите
ПАУЗА

Историска фотографија од Прилеп: Како прилепчани се превезувале во минатото (ФОТО)

admin
На фотографијава е фрагмент од сообраќајната историја. Стар камион, со отворена приколка, приспособен колку што се можело со клупи, наместо седишта, служел како превозно средство