Етикета : прилеп

ПАУЗА

“Владата го одби проектот што градоначалникот на Прилеп го ветуваше во Програмата? Дали е ова возможно??”

admin
Ане Лашкоска, пратеник од редовите на ВМРО-ДПМНЕ и Коалицијата при заседавање на Комисијата за финансии и буџет поднесе амандман со што бара да се обезбедат
ПАУЗА

“Ништо за пониските пензии, поскапата вода и леб на средбата од Градоначалникот со женските здруженија?”

admin
Градоначалникот на општина Прилеп, Илија Јованоски, во текот на вчерашниот ден оствари средба со претставници на здруженијата од Прилеп, кои работат на подобрување на статусот
ПАУЗА

Во чест на Сале! “Crossroad Blues Band”, бендот на кој Сале го посвети животот организира музички помен

admin
На 20 ДЕКЕМВРИ се навршуваат 40 дена откако Sale реши да свири некаде на друго место… Во негова чест, CROSSROAD BLUES BAND организираат музички ПОМЕН!
ПАУЗА

Прилепски занаетчија кој ќе ви го направи денот! “Со муштерии буљаши и клошари не работиме”

admin
“Со муштерии буљаши и клошари не работиме затоа што се ценкаат цимолат и не плаќаат. Ако си ти еден од овие подобро затвори ја вратата
ПАУЗА

“Еве ги амандманите за Прилеп, Кривогаштани и Долнени поднесени од ВМРО-ДПМНЕ! ЗА жал досега не е прифатен ниту еден”

admin
Пратениците од ВМРО-ДПМНЕ поднесоа низа амадмани на буџетот за 2019 година. Меѓу амадманите се најдоа и 19 кои имаат за цел подобрување на животот на
ПАУЗА

Историска фотографија од Прилеп: Како прилепчани се превезувале во минатото (ФОТО)

admin
На фотографијава е фрагмент од сообраќајната историја. Стар камион, со отворена приколка, приспособен колку што се можело со клупи, наместо седишта, служел како превозно средство
ПАУЗА

Вишнемаалци утре ќе го прослават големиот христијански празник Св. Ѓорѓија – кај маалскиот параклис ќе се собере многу народ

admin
Како и секоја година, и оваа, жителите на населбата “Вишне” од Прилеп, одново ќе се соберат околу маалскиот параклис посветен на Светиот Великомаченик Георгиј Победоносецоносец
ПАУЗА

Иновација во Прилеп: “Цвеќе на споменик од ЧЕНТО, за празникот Климент Охридски”

admin
По повод патрониот празник на ООУ „Климент Охридски“, делегација од Општина Прилеп предводена од градоначалникот Илија Јованоски и од училиштето денеска положи свеќиња пред споменикот