категорија : МАКЕДОНИЈА

вести за македонија

ВЕСТИ МАКЕДОНИЈА ПАУЗА

Кривична пријава против поранешниот градоначалник на Неготино

admin
Секторот за внатрешни работи Велес поднесе кривична пријава против Ванчо Апостолов, поранешен градоначалник на општина Неготино поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело
ВЕСТИ МАКЕДОНИЈА ПАУЗА

АДЕМИ: СЕКАДЕ КАДЕ ШТО ЌЕ СЕ ОТКРИЕ КРИМИНАЛ, ЌЕ СОРАБОТУВАМЕ СО СЈО

admin
Министерот за култура Асаф Адеми не е во детали запознат со извештајот за неправилности во работата на Министеството за култура во 2016 година, што пред
ВЕСТИ МАКЕДОНИЈА ПАУЗА

Албанскиот националист Висар Вишка кој се заканување на Заев ќе биде советник за култура

admin
Актерот Висар Вишка од Македонскиот народен театар, ќе биде дел од кабинетот на новиот министер за култура, Асаф Адеми. Вишка вчера се појави и на
ВЕСТИ МАКЕДОНИЈА ПАУЗА

Коѕијас изрази убеденост и надеж дека во наредните денови може да дојде до решение на прашањето за името

admin
Министерот за надворешни работи на Грција, Никос Коѕијас, во вечерашното интервју за грчката државна телевизија ЕРТ, изрази убеденост и надеж дека во наредните денови може
ВЕСТИ МАКЕДОНИЈА ПАУЗА

Царината ќе менјава царинска процедура за да спречува манипулациите со проценката на возилата

admin
Нема повеќе простор за манипулации со цените на увезените половни возила. Нивната вредност од денеска се пресметува електронски со само едно впишување на бројот на
ВЕСТИ МАКЕДОНИЈА ПАУЗА СВЕТ

Митингот на ВМРО-ДПМНЕ во светските медиуми: Еве статијата на “Вашингтон Пост”

admin
Mитингот кој синоќа го одржа ВМРО-ДПМНЕ пред владата на Република Македонија одекна и во највлијателните светски медиуми. Американскиот број еден медиум “Вашингтон Пост” во својата објава за
ВЕСТИ ВРЕМЕНСКА ПРОГНОЗА МАКЕДОНИЈА ПАУЗА

НАЈНОВА АНАЛИЗА НА ПОПОСКИ: ДОАЃА НОВА НЕСТАБИЛНОСТ, ВРНЕЖИ И ГРМЕЖИ!

admin
Во текот на денешниот вторничен ден времето во државава ќе биде сончево и многу топло со умерена облачност. Во попладневните часови најпрвин во планинските региони
ВЕСТИ МАКЕДОНИЈА ПАУЗА ЦРНА ХРОНИКА

Најден е момчето кое исчезна пред два дена

admin
Да запре потрагата по младиот Кристијан, бидејќи тој е веќе е дома, вели таткото на 23-годишното момче кое исчезна завчера по полноќ, на улицата „Водњанска“
ВЕСТИ МАКЕДОНИЈА ПАУЗА

ВМРО-ДПМНЕ бара предвремени избори заедно со претседателските

admin
Македонската јавност гледа како поимот криминал ги доживува своите ѕвездени моменти за време на владеењето на Зоран Заев и картелот на власт. Заев и картелот