категорија : ЕКОНОМИЈА

ВЕСТИ ЕКОНОМИЈА ПАУЗА

Над 500.000 граѓани ќе плаќаат повеќе пари со новите даночни измени на Владата

admin
Со новите даночни измени предвидено е зголемување на стапката на оданочување на капиталните добивки на 15%, каде опфатот е значајно поголем отколку зголемените даноци кои
ВЕСТИ ЕКОНОМИЈА ПАУЗА

Проверете ги сметките – ова е висината на К15 годинава

admin
И годинава вработените во приватниот сектор едвај го чекаат декември за кај нив да легне регресот за годишен одмор познат како К15. Според податоците за движењето
ВЕСТИ ЕКОНОМИЈА ПАУЗА

Регулаторна одлучи: Од полноќ големо поевтинување на на бензините и дизелот

admin
Бензините поевтинуваат за 3,5 денари, дизелот за денар и половина, одлучи денеска Регулаторната комисија за енергетика. Малопродажната цена на бензинот ЕУРОСУПЕР БС-98, се намалува за
ВЕСТИ ЕКОНОМИЈА ПАУЗА

Власта прави жесток притисок врз пратениците и ги уценува со сите можни работи

admin
Премиерот Зоран Заев лично е впуштен во операција за притисок врз пратениците да гласаат за Уставни измени, спротивно на нивната волја. Како што дознаваме, во
ВЕСТИ ЕКОНОМИЈА ПАУЗА

Жална вест за љубителите на пивото: Следуваат тешки времиња

admin
Климатските промени ќе донесат проблеми на љубителите на пивото во наредните децении, бидејќи ќе се намали реколтата од јачмен, кој е главна состојка на најпопуларниот
ВЕСТИ ЕКОНОМИЈА ПАУЗА

“Шок за превозниците, таксистите, возачите дизелот повторно поскапува за 2 денари, бензините за по денар”

admin
Регулаторната комисија за енергетика денеска треба да донесе одлука за новата малопродажна цена на горивата во Македонија што ќе важи во наредните 14 дена. Цените
ВЕСТИ ЕКОНОМИЈА ПАУЗА

Голем скок на цената на нафтата – прогнозите на експертите најавуваат 85 денари литар гориво

admin
Цените на нафтата скокнаа само вчера за над два отсто бидејќи американските санкции го ограничија иранскиот извоз на оваа суровина, нагризувајќи ја глобалната понуда. Северноморската
ВЕСТИ ЕКОНОМИЈА ПАУЗА

ИТНО СЕ БАРААТ РАБОТНИЦИ ВО ГЕРМАНИЈА: Преку 150.000 занаетчии и мајстори потребни во Германија!

admin
На Германија итно и треба над 150.000 занаетчии и мајстори, соопшти германското Здружение на занаетчии – пренесува порталот “Денешен”. – Во моментов германските занаетчии имаат